РЕЧНИ САФАРИ, други дан – Упознајмо слепе мишеве

 

Данас je у Дечјем културном центру Маријана Петровић, еколог, поводом обележавања Европске ноћи слепих мишева одржала радионицу. Деца су се упознала са животом и екологијом врста које живе код нас.

 

Циљ оваквих активности је да се више зна о овој групи сисара како би се нове генерације одговорно односиле према заштићеним врстама.

Разговарало се и о међусобним односима човека и дивљих животиња попут слепих мишева који иако су резервоари разних вируса имају непроцењиве способности имуног система да не буду њима инфицирани, те колико је важно да се станишта дивљих животиња сачувају јер се тако смањује ризик од зооноза, тј. преношења болести са животиња на људе.

Деца су се изненадила кад су чула колико су ти сисари корисни јер се хране инсектима те је њиховим присуством смањена употреба пестицида. Слепи мишеви нехотице доприносе новчаној уштеди многих пољопривредника тако што смањују бројност штеточина. Корисни су и за људе у градовима јер се хране комарцима. Нпр. један белоруби слепи мишић који је тежак свега 6 грама за једену ноћ поједе 3000 комараца.

Све врсте које живе у Србији (31 врста) су заштићене и забрањено је њихово хватање, узнемиравање и чување. Важно је знати да сарадници у Институту Синиша Станковић збрињавају случајно пронађене примерке и враћају их после опоравка у дивљину.

 

Фото: Стеван Нешковић

13 item(s)
Posted in Радионице, Фотогалерија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *