Препорука књига за школарце
„Будући Тесла, Змај Јова и Пупин“, Милош Николић
Мали Тоза воли да паметује, али воли да се шали. Обичне ствари изврће у немогуће и скреће пажњу на разне неправилности и нелогичности. Поред Тозиних догодовштина, ту су и смешни дијалози са Марком Краљевићем у главној улози, мало измењене добро познате бајке и урнебесне лагарије.
Ове комедијице уз хумор подстичу малишане на размишљање и преиспитивање ствари са којима се свакодневно сусрећу и о којима не размишљају много.
Аутор нас упозорава да можемо бити озбиљни људи само ако се озбиљно шалимо док смо деца.
Књигу „Будући Тесла, Змај Јова и Пупин“ можете пронаћи у свим књижарама Делфи, Лагуниним клубовима читалаца, онлајн књижари www.delfi.rs и на сајту www.laguna.rs
„Срећом, млеко“, Нил Гејмен и Крис Ридл
„Срећом, млеко“ је чудесна и оригинална прича Нила Гејмена о оцу који једног јутра одлази да купи млеко и врац́а се куц́и са фантастичним причама о свом путу. Његов син их препричава читаоцима.
Знате већ како је то кад мама оде на пословни пут и препусти тати да брине о свему. Остави му дугачак, дугачак списак обавеза. А најбитнија је да ОБАВЕЗНО КУПИ МЛЕКО. Нажалост, тата то заборави. И зато наредног јутра мора да скокне до радњице на углу пре доручка, а ово је прича о томе зашто му је требало толико времена да се врати из куповине.
У њој учествују: професор Стег (диносаурус времепловац), неки зелени љигавци, Краљица Гусара, чувени драгуљ по имену Око бога Сплода, неколико фампира и потпуно обичан али изузетно битан тетрапак млека.
Књигу „Срећом, млеко“ са фантастичним илустрацијама Криса Ридла, можете пронаћи у свим књижарама Делфи, Лагуниним клубовима читалаца, онлајн књижари www.delfi.rs и на сајту www.laguna.rs
Препорука књиге за младе
„Мали људи / Џоини дечаци“, Луиза Меј Олкот
„Мали људи“ (1871) и „Џоини дечаци“ (1886) настављају причу Џо Марч, бунтовнице из романа „Мале жене“ Луизе Меј Олкот.
На имању Пламфилд Џо може да пише, зарађује и брине о својој породици Бер, док њен муж не само да помаже у домаћим пословима већ и проналази начин да реформише образовни систем. Њих двоје воде школу за напуштену и сиромашну децу у којој дечаци и девојчице могу заједно да уче. Уместо озбиљних ђака, стиснутих у клупама, видимо слободне, креативне и веселе младе људе који следе своја интересовања под будним оком маме Бер. Док једни живо расправљају о новом терену за крикет, други усред буке и гужве вежбају флауту, тројица прескачу клупе да би дошли до четвртог који црта карикатуре…
Примењујући учење кроз слободу изражавања, породица Марч-Бер нуди план за преобликовање не само образовног система већ и напредак читавог друштва. На примеру сестара Марч серијал „Мале жене“, „Добре супруге“, „Мали људи“ и „Џоини дечаци“ доноси оптимизам и показује нам како је могуће створити равноправне и праведније односе међу људима.
„Мали људи / Џоини дечаци“ Луизе Меј Олкот можете наћи у свим Делфи књижарама, Лагуниним клубовима читалаца, онлајн књижари www.delfi.rs и на сајту www.laguna.rs
Препорука књига за одрасле
„Записи на салвети“, Чеслав Милош
Већ је оглед о стаљинистичком систему и тоталитарној свести „Заробљени ум“ потврдио пољског нобеловца Чеслава Милоша као мислиоца који је, по сопственим речима, у есејима износио оно што није могао у поезији. Његови позни есеји, настали у последњој деценији XX века, обједињени су у књизи „Записи на салвети“.
У избору и преводу Љубице Росић, ове огледе повезује критички однос према цивилизацији с краја века, према њеној површности и лажним вредностима, пружајући читаоцу јасно компоновану и целовиту књигу. Поред промишљања неморалности уметности, значаја пољске поезије, статуса савремених емиграната, чију је судбину и сам поделио, овде налазимо и Милошеве успомене, портрете пријатеља и познаника (Ками, Бродски, Колаковски), познатих песника и прозаиста (Достојевски, Ружевич, Шимборска, Гомбрович, Виткјевич), па и писаца са чијим се погледима није слагао (Ларкин), проналазећи у њиховом делу оно што највише интригира данашњег читаоца.
Један од последњих у овом избору, есеј „Срећа“ представља Милошево завештање о мирењу са светом. Песник мудрац, који је наџивео већину својих вршњака, за време посете родној Литванији опет постаје дечак. „Гледао сам ливаду. Нагло сам постао свестан да сам за време својих дугогодишњих лутања узалуд тражио ту композицију лишћа и цвећа, какву сам овде нашао, и да сам увек сањао о повратку. Или, тачније, разумео сам то тек кад ме је преплавио велики талас осећања, који могу да назовем само једном речју – срећа.“
Књигу „Записи на салвети“ можете пронаћи у свим књижарама Делфи, Лагуниним клубовима читалаца, онлајн књижари www.delfi.rs и на сајту www.laguna.rs
„Црвендаћ“, Ју Несбе
1944: У рововима крај Лењинграда гине норвешки добровољац Данијел. У једној бечкој болници се рањени војник представља као Данијел. Између њега и болничарке Хелене рађа се љубав.
1999: Стицајем несрећних околности Хари Хуле устрели агента америчке тајне службе током посете председника Клинтона Норвешкој. Хулеа пребацују у Полицијску службу безбедности где му је задатак да провери информације о кријумчарима оружја са контактима у нацистичкој средини.
2000: Док снег копни по улицама Осла, на сцену ступа убица са сасвим особеним наумом.
Трилер „Црвендаћ“ можете пронаћи у свим Делфи књижарама, Лагуниним клубовима читалаца, онлајн књижари www.delfi.rs и на сајту www.laguna.rs