ФЕСТИВАЛ ДЕВЕТЕ УМЕТНОСТИ / FESTIVAL OF THE NINETH ART
децембар 2024. – јануар 2025.
Дечји културни центар Београд / Children’s Cultural Centre Belgrade
www.dckb.rs
МЕЂУНАРОДНИ КОНКУРС – СТРИП КАИШ 2024.
COMIC STRIP 2024. – INTERNATIONAL COMPETITION
.
Децембар је у Дечјем културном центру Београд проглашен месецом девете уметности, а целокупан програм ФЕСТИВАЛОМ ДЕВЕТЕ УМЕТНОСТИ. Оно што ову манифестацију чини посебном је што се кроз изложбено – едукативни програм код учесника свих генерација подстиче развијање визуелне писмености, јер СТРИП, као ретко који медиј има способност да отелотвори глобалне феномене на врло комплексан начин. Круна месеца је отварање изложбе међународног конкурса СТРИП КАИШ који је основан 2011. године, као републички конкурс, на иницијативу Лидије Сеничар, уреднице ликовних програма и Милете Милорадовића, карикатуристе (који је до 2023. водио Радионицу стрипа и карикатуре у Дечјем културном центру Београд). Од 2017. године има међународни карактер.
Овогодишњи, седми по реду међународни конкурс СТРИП КАИШ окупио је појединце, школе, дечје ликовне атељее, дечје културне центре и сличне дечје установе и асоцијације из целог света. Право учешћа су имала деца од 5 до 18 година. Тема и техника рада су биле слободне. Било је потребно да се испуни форма стрип-каиша (најједноставнија – линеарна форма стрипа, а састоји се од три или више кадрова у низу) и да се исприча ликовним језиком занимљива прича која садржи аутентичан сценарио и цртеж. Речи су често биле неизбежне, али врло су били занимљиви и невербани срип-каишеви који су универазлно разумљииви. Да је приповедање у сликама захтеван процес, говори и чињеница да форма каиша предстваља највећи изазов како најмлађима, тако и професионалним уметницима.
Ове године стигло је око 1000 радова из разних крајева Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније, Румуније, Бугарске, Русије и са Маурициуса. Чланови стручног жирија били су: Милета Мића Милорадовић, карикатуриста и педагог, Урош Максимовић, мастер примењени уметник – графички дизајнер и Филип Каран, концепт арт уметник и илустратор. У селекцији радова предност је давана оним радовима који поседују оригиналан језик и стриповну нарацију. Код радова старије узрасне категорије вреднују се цртеж и колорна или графичка обрада квадрата, начин на који слика прати литерални предложак, као и дизајн самог каиша или табле.
Међународни конкурс Стрип каиш подржало је Министарства спољних послова, захвљујући чијој подршци информација о конкурсу је дистрибуирана широм света.
Фестивал девете уметности кроз квалитетно осмишљен програм на најбољи могући начин повезује више генерација истовремено – кроз изложбе, радионице, трибуне и разговоре са еминентним ауторима:
21. децембар од 10 до 13 часова
28. децембар, 11. и 18. јануар од 10 до 13 часова
Радионица прилагођена деци и младима – Како настаје карикатура? – Учесници ће имати могућност да виде карикатуре са светских конкурса и да се опробају у практичном раду.
Радионицу ће одржати Филип Каран, педагог Радионице Стрипа и карикатуре у ДКЦБ
21. децембар 11 часова – Отварање међународне изложбе СТРИП КАИШ 2024.
Присутни ће имати могућност да погледају селектоване радове овогодишњег конкурса уз разговор са представницима струног жирија. Награђени аутори ће добити дипломе.
23. децембар у 12.30 часова
Како стрип помаже адолесцентима да се кроз визуелно-сатиричну форму суоче са одрастањем? – Предавање је осмишљено као подстицај за разговор са младима, јер стрип као медиј помаже адолесцентима да се кроз визуелно-сатиричну форму суоче са одрастањем и превазиђу кризне године у организацији: Зорана Стефановић (председник је Удружења драмских писаца Србије ) и Лидије Сеничар (уредница ликовних програма)
26. децембар од 13 до 15 часова
Радионица дизајна плаката инспирисана стрип стваралаштвом
Радионице ће осмислили и водили (са ученицима средњошколског узраста) Марко Шерер, дипломирани мастер примењени уметник.
10. јануар од 11 до 15 часова
„Све тајне стрипа“ традиционална интерактивна радионица са Владимиром Весовићем стрип аутором. Присутни ће имати могућност да сазнају како настају ликови, како се успешно кадрира прича, коју улогу игра сценарио и који су кораци – од идеје до реализације у настанку стрипа.
14. и 17. јануар у 11 часова
Пар речи о анимацији са редитељком анимираних филмова Маријом Милановић Лазаревски
Два интерактивна предавања и разговор на тему шта је то анимирани филм. Присутни (старији основци и средњошколци) ће имати могућност да сазнају како се прави филм; која је разлика компјутерске и традиционалне класичне анимације и које ликовне технике су заступљене у анимираном филму. Имаће могућност да погледају пројекцију анимираних филмова са фестивала Балканима у селекцији Марије Милановић Лазаревски, као и три ауторска краткометражна филма финансирана од Филмског центра Србије, три телевизијска спота за манифестацију Радост Европе у продукцији ДКЦБ и један краткометражни анимирани филм из радионице ДКЦБ.
Током јануара биће организоване пратеће изложбе по избору стручног жирија, као и годишња изложба УСУС-а
Уредница Фестивала је Лидија Сеничар, историчарка уметности (уредница ликовних програма ДКЦБ)
Зоран Стефановић, управник Центра за уметност стрипа Београд, писац, издавач и међународни културни активиста, стратешки је партнер на пројекту Фестивал девете уметности
Зоран Михаиловић је задужен за целокупан визуал Фестивала