Допустите деци да истражују
Током лета, када нема наставе и школских обавеза, малишанима свакако треба понудити садржаје којима ће на квалитетан и креативан начин испунити време.
Дечји културни центар Београд нуди низ бесплатних и занимљивих активности. Летњи распуст увек је служио и деци и родитељима да се одморе од свакодневних обавеза, домаћих задатака и стреса који неминовно доносе школске и ваншколске активности али то одмарање не значи да деца током распуста не раде нешто важно за њихов свеобухватни развој.
Управо тада имају прилику да спонтано и кроз игру науче многе интересантне ствари и стекну драгоцене вештине које им могу помоћи у њиховом даљем животу.
Драган Марић, директор Дечјег културног центра Београд и овогодишњи добитник Награде града Београда „Деспот Стефан Лазааревић” и „Златни Беочуг” говорио је за „Илустровану Политику“ о програмима и радионицама које ова институција организује током лета за најмлађе Београђане.
Дечји културни центар Београд деценијама постојано ради на пружању те прилике деци и младима да кроз разноврсне активности и програме из света културе, спорта и науке развију своје вештине и потенцијале. Познати смо по томе, не само у нашем граду и земљи већ и шире, те тако имамо посете деце из целог света која учествују у нашим програмима развијајући тако уметничку креативност. Управо та развијена уметничка креативност им може помоћи и у развијању знања и вештина у другим областима, на пример у математици или било којој другој природној науци – каже Марић, па додаје: – Често се у нашем школском систему игнорише уметничка креативност услед обимног обавезног градива, те се пажња више поклања другим областима, а знатно мање ликовном, музичком и физичком образовању. Уметничко образовање се зато може стећи учешћем у ваншколским активностима које организују културни центри као што је наш. Током читаве школске године код нас долазе деца и млади на разноврсне уметничке радионице, културно-образовне програме, представе и друге програме. Ми у нашем Дечјем ктлтурном центру волимо да кажемо да није циљ да дете иде на часове сликања, певања, балета, глуме или спорта да би постало сликар, певач, глумац или било који уметник, већ нам је циљ да омогућимо деци да се кроз такве уметничке медије изразе, да покажу своје емоције и да не постоји само један пут ка проналажењу решења већ постоји много више начина да се до њега дође.
Права прилика да се дете упозна са свим тим радионицама је период током распуста…
Да, деца ће имати прилику да креативно проведу свој распуст, и то бесплатно, и да се опробају у сликању, примењеној уметности, глуми, музици, уметничкој игри.
Почетком августа старији основци и средњошколци имаће прилику да се упознају са техником линореза, бакрописа и акватинте и да израде и одштампају сопствену графику, честитку и екс-либрис.
Радионица традиционалног веза, инспирисана народном културном баштином, као и радионица чворовања техником макраме, понудиће деци да науче основне бодове веза и израде ситан вез прилагођен узрасту који се може искористити као апликација или декорација, као и да направе аутентичну наруквицу или мали украсни предмет.
Шта сте још припремили за малишане за дуго, топло лето?
– У другој половини августа деца и млади моћи ће да науче основе вокалне технике учења песама у Музичкој играоници и Вокалној трупи „Нађи своју звезду”. Балетски студио ће такође у том периоду бити отворен за децу основношколског и средњошколског узраста која ће моћи да се упознају са модерним и џез балетом. Позивам децу, узраста од 6 до 18 година, да упознају и раду Студију глуме кроз радионицу „Сви смо различити“, на којој ће кроз импровизацију, дружење и позоришну игру ући у свет културе и уметности
Шта бисте посебно издвојили и препоручили својим другарима?
– Посебно интересантан програм који бих препоручио овог лета је „Ко се боји миша још“, којим ћемо обележити Међународни дан слепих мишева. Циљ програма је популаризација науке и научно-истраживачког размишљања код деце. На овом програму учесници ће имати прилику да се упознају са специфичностима ове животињске врсте, њиховим супер моћима, народним веровањима и предрасудама о овим летећим сисарима којих у Србији има чак 30 врста.
Свако ко овог лета дође у Дечји културни центар Београд, у Таковску 8, моћи ће да види и изложбу „Израстање”, која посматрача уводи у причу о ликовном одрастању дугогодишњих полазница Ликовног атељеа Дечјег културног центра Београд – Саре Дренче и Софије Софренић. У оквиру изложбе, у другој половини августа, биће организован и ликовни сусрет ових младих уметница са публиком.
…извор Илустрована политика