ДОСИТЕЈУ, ДОСИТЕЈУ, КОЈИМ ПУТЕМ?
У оквиру манифестације „МУЗЕЈИ СРБИЈЕ ДЕСЕТ ДАНА ОД 10 ДО 10“ 12. маја 2016. одржана је радионица „ДОСИТЕЈУ, ДОСИТЕЈУ, КОЈИМ ПУТЕМ?“ у којој су деца активно упознавала културно добро од изузетног значаја – подручје око Музеја Вука и Доситеја и амбијенталну целину Студентски трг у циљу развијања одговорног односа према окружењу и културном наслеђу.
Обиласком сталне поставке Педагошког и Музеја Вука и Доситеја, у сусрету са професором Реалке – Стеваном Тодоровићем, Капетан Мишом Анастасијевићем и професором Велике школе – Михаилом Петровићем Аласом, ученици четвртог разреда ОШ „Скадарлија“ сазнали су како се развијала просвета у периоду од Првог српског устанка до прве половине XX века.
У пратњи водича, решавајући истраживачке задатке, деца су открила и обишла Музеј позоришне уметности, Барјакли џамију, Галерију фресака, као и локације битне за развој просвете и културе у Београду: Доситејев лицеј, Зграду Реалке – Педагошки музеј, Капетан Мишино здање – ректорат Београдског универзитета, Филолошки факултет, Задужбину Илије Милосављевића Коларца.
На појединим локацијама, деца су водила дијалог са кустосима и аниматорима од којих су сазнали истините приче о личностима и догађајима значајним за културну историју Београда.
Реализација:
Аутор и координатор програма – Снежана Станковић
Коаутори ликова: Капетан Миша Анастасијевић – Гојко Балетић, професор вештина Стеван Тодоровић – Горан Јоксић, математичар Михаило Петровића Алас – Срђан Дошен
Водичи: Ирена Милер и Снежана Станковић