На данашњи дан, пре осам година, напустила нас је Донка Шпичек, дугогодишња председница Управног одбора Дечјег културног центра Београд и један од оснивача међународне манифестације ,,Радост Европе” која већ 55 година траје и окупља око хиљаду деце годишње из многобројних европских земаља.
Чувена Донка Шпичек оставила је неизбрисив траг не само у Дечјем културном центру Београд, некадашњем Дому пионира, већ и у Радио телевизији Београд, где је радила као главни и одговорни уредник Редакције програма за децу и младе, потом у Центру Сава, где је била директор Сектора за културу, затим у Позоришту „Бошко Буха”, где је била оперативни директор десет година. Уредник многобројних програма и познатих телевизијских серија „Сиви дом” и „Заборављени” и организатор великог броја међународних гостовања, Донка Шпичек била је и члан радне групе Програма за децу и младе Евровизије као представник југословенске радио-телевизије од 1982. до 1990.
Посвећена деци и њиховом образовању и васпитању, Донка Шпичек осмислила је и реализовала низ квалитетних и културно-образованих програма за децу. Као главни и одговорни уредник Редакције „Сусрети четвртком” Дома пионира реализовала је култне трибине за децу школског узраста, којима је представљала различите професије – од оџачара, уметника, научника све до астронаута. На овом програму млади Београђани упознали су легендарне астронауте Нила Армстронга, Едвина Олдрина и Мајкла Колинса, који су након програма истакли да на најбољи начин образујемо нашу школску децу. На овом програму настала је и идеја о оснивању Међународног сусрета деце Европе „Радост Европе”, коју је Донка Шпичек, заједно са сарадницима, основала 1969. године. Поред ове велике манифестације, Донка Шпичек заслужна је за реализацију једног од најеминентнијих музичких фестивала за децу – „Дечјег београдског пролећа”, који се након двадесет година вратио на сцену Дечјег културног центра Београд.
Поред многобројних признања и награда – плакета УНИЦЕФ, Орден осмеха деце Пољске, Златни Беочуг Београда, Змајева награда, међународне награде „Грозданин кикот” и „Мали принц”, на предлог Дечјег кутлурног центра Београд додељено јој је и признање Златна медаља за допринос култури. Добијене награде и признања представљају потврду успешног вишедеценијског рада Донке Шпичек на пољу уметности и едукације деце и младих.
Генерације деце и младих одрастале су уз квалитетне дечје програме које је наша Донка осмишљавала и са невероватном енергијом и љубављу реализовала. Управо због те посвећености и људске и професионалне величине коју је поседовала, Дечји културни центар Београд јој се захвалио назвавши своју Велику салу њеним именом за вечно сећање на сјајног професионaлца великог срца.