Глумачка екипа из ДКЦБ у Новом Саду
(сарадња између ДКЦБ и Новосадског ДКЦ)
У уторак, 14. јануара глумачка екипа из ДКЦБ, предвођени уредницом културно-образовних програма Снежаном Станковић, гостовали су у Новом Саду. Пред младом публиком у Новосадском дечјем културном центру позната глумачка екипа извела је монодраму „Авантуре Марка Краљевића“ и едукативни програм „На двору код деспота Стефана“. Можемо слободно да кажемо да су деца са одушевљењем гледала и слушала програм, активно учествовала у њему и стекла нова знања и вештине.
Програм је водио дугогодишњи сарадник Новосадског ДКЦ Емил Курцинак, глумац Позоришта младих, а специјални гост програма био је познати дечји писац Слободан Станишић, творац монодраме о Марку Краљевићу. Едукативни програм изведен је у оквиру зимског „Распустилишта“, основаног 1983. године, а којем је кумовао управо Слободан Станишић.
Укратко ћемо вам представити како је изгледао овај едукативни програм, који је задивио све малишане, а и њихове родитеље.
Монодрама „Авантуре Марка Краљевића“
Монодрама је једна врло сложена драмска врста, која захтева велику посвећеност и харизму главног и јединог глумца. Он мора да нађе начин да одржи пажњу слушаоцима, да самостално носи драмску радњу, неретко имитира туђе гласове, било кроз дивљење или подсмевање и да пренесе поруку, коју би слушаоци и гледаоци усвојили.
Таква је и монодрама „Авантуре Марка Краљевића“ Слободана Станишића. Од самог почетка, обилује бројним ситним заплетима, који успоравају Марков коначни циљ – да пресуди на коме је царство. А опет – и када пресуди, наметне се нови циљ – пренети моралну поуку Бегу Константину, а самим тим и публици. Представља се врло живо и Марков однос према животињама – коњу Шарцу и Медведу-Брегу, однос према другим јунацима, краљевима, родитељима, а посебно – према деци.
Глумац Горан Јоксић је и раније у дечјим драмским комадима тумачио управо лик Марка Краљевића, па тако и у овој монодрами. Треба рећи, да се сјајно снашао у овој захтевној улоги, стално проналазећи начине да одржи пажњу деце – покретом, бојом гласа, понеким питањем и навођењем деце на одговор или узвик. Уз то, поновио је скоро без икакве измене Станишићев динамични текст.
Свакако препоручујемо свима ову кратку представу уз честитке глумцу за освајање новосадске публике.
Едукативни програм за основце „На двору код Деспота Стефана“
Сам програм је састављен из више целина: уводног дела, игроказа и церемоније доделе повеља.
Ликови које се појављују у програму су истакнуте средњовековне личности. Аутор и организатор програма је уредница културно-образовних програма ДКЦБ Снежана Станковић, а коаутори и извођачи програма су Срђан Дошен, Снежана Бећаревић Поповић, Горан Јоксић, Снежана Ненадовић и Милош Николић.
Програм почиње читањем прогласа и наступом Константина Филозофа, који направи мали увод и обећа сусрет са Деспотом Стефаном окупљеним основцима.
Од Кнегиње Милице (Снежана Бећаревић Поповић) сазнајемо о тешком положају Срба под турском влашћу и о њеној тешкој одлуци да преда кћерку Оливеру султану Бајазиту.
Принцеза Килопеја Малатеста де Римини (Снежана Ненадовић) прича о доласку на двор Деспота Стефана и путовању кроз Србију. Она је ту, да разбије митове странаца о заосталој и дивљачкој балканској земљи и представи је онако, каква јесте – земља поносних, културних и храбрих људи.
Константин Филозоф (Горан Јоксић) као учитељ Деспота Стефана постаје и учитељ младе публике. Он представља средства за писање и школе за племићку децу, које су тада постојале.
Радослав, дворски музичар (Милош Николић) увек привуче посебну пажњу свирајући гајде, кавал, фруле. Његова музика је весела и величанствена, прво заигра срце, а потом и ноге.
Дворски коњушар Манојло (Срђан Дошен) представља како је друговати, радити и борити се раме уз раме са Деспотом Стефаном, правим витезом. Говори и о српском језику као „паметном језику“, где речи (тачније именице) указују на смисао.
Када се малишани припреме и увежбају поздрав и витешко или дамско понашање, долази и Деспот Стефан Лазаревић (Срђан Дошен). Сусрет са Деспотом је врло емотиван, он их прогласи Витезовима Реда Знања и додели Повељу, а најважније што им подари је поука, која ће их водити кроз живот.
Захваљујемо се Новосадском ДКЦ на гостопримству и сарадњи и честитамо организаторима и глумцима на успешном извођењу представа.
мср Дајана Лазаревић