Мултимедијална изложба „На веслу прича“ отворена је у Галерији Дечијег културног центра Београда до 16. 11. 2018.


Свака фотографија за билборд

Мултимедијална изложба „На веслу прича“ отворена је у Галерији Дечијег културног центра Београда до 16. 11. 2018.

 

У свечарској атмосфери славе Св. Лука, који је и заштитник фотографа, у Галерији Дечијег културног центра Београда отворена је мултимедијална изложба „На веслу прича“, која се састоји од 80 фотографија директора фотографије серије Часлава Петровића, 8 постера мини циклуса дизајнера Зорана Мујбеговића, музике композитора Владимира Лешића и самих епизода серије које заинтересовани могу индивидуално погледати на ЛЦД мониторима до 16. новембра 2018. године до када је изложба доступна јавности (Радно време галерије: 08:00 – 15:30 са улаза из Таковске 8 и 15:30 – 20:00 са улаза у ДКЦБ из Абардареве).

По речима Александра Гајовића, државног секретара Министарства културе и информисања, које је пројектно подржало серију „На веслу прича“: „Волео бих овај серијал да видим на Првом програму РТСа, што по свом квалитету сигурно и заслужује, како бих могао да се одморим од оних црних вести са којима смо бомбрардовани са свих страна. Готово да свака од ових дивних фотографија изложених у амбијенту Дечјег културног центра може да буде билборд у Београду и да Београд самим тим буде лепши. „На веслу прича“, имамо књижевнике који беседе и лепоту наших вода, а нема лепших ствари. Овакви програми су нам неопходни ради менталног здравља.“


Професор Милета Продановић, књижевник и сликар, ректор Универзитета уметности у Београду, актер серије „На веслу прича“ поделио је искуство снимања серије: „Ја јесам и писац и предавач и сликар…али нисам глумац. Био сам доста уздржан и скептичан када сам позван да испричам „На веслу причу.“  Међутим, тај дан снимања ми је остао у дивном сећању. Наравно, постоји уметност монтаже, па су сва понављања и брљотине нестале. Ја се увек држим онога да су античке скулптуре јако добре када им фале неки делови, те да би једна античка скулптура постала модерна – можда је згодно са неке велике висине заролати низ планину, па онда све то што отпадне је заправо и требало да отпадне. Ја сам видео велики део ових емисија, то су све моји пријатељи и колеге, и ја се искрено радујем што се „На веслу прича“ наставља. И ова изложба на којој препознајем велики број визура које су мени блиске, наравно уз оригинално читање мотива и амбијената од стране фотографа Часлава Петровића, то су такође делови неког мог микрокосмоса. Зато видим овај тренутак и дан као неки пресек из кога ће се даље изродити наредни циклус.“

Невенка Пауновић, уредница у јавном сервису поздравила је окупљене у име РТСа: „Мени је заиста част и задовољство што овде представљам РТС, јер је реч о серији која је важна. Ове лепе приче се чују и лепоте виде и ван граница Србије захваљујући платформиу РТС Планета и каналу РТС Свет. Чувајмо природу и културу, свако на свој начин.“


Аутор фотографија природе које чине највећи део изложбе, Часлав Петровић, захвалио се свима у име Удружења „Шта хоћеш“, које је продуцент изложбе и серије: „Фотографије видите, емисије видите…ја сам срећан што сам радећи ову серију био у прилици да будем на местима до којих иначе не бих стигао. Имали смо на располагању чамце, водили су нас локални зналци природе на места која обични људи не могу лако посетити. И уживао сам. Надам се да смо ту радост живота и приче поделили са вама. Весламо даље.“

Током изложбе, до 16. новембра 2018, аутори изложбе и серије „На веслу прича“ држаће едукативне програме за ученике београдских основних и средњих школа, како каже Лидија Сеничар, уредница Ликовног програма ДКЦБ: „Наш циљ је да инспиришемо младе генерације примерима добре праксе, правом уметношћу, да им покажемо професионалце који уживају у свом послу, који се хране лепотом, истином и добротом.“

27 item(s)
Posted in Галеријски програм and tagged , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *