Удружење стрипских уметника Србије и Дечји културни центар Београд
позивају Вас и ваше ученике
на фестивал посвећен хумористично-карикатуралном и породичном стрипу
ГАШИН САБОР
у Галерији и Малој сали
Дечјег културног центра Београд
Таковска 8
од четвртка 26. до суботе 28. априла 2018.
од 12 до 18 часова
Фестивал ће пружити лепезу догађаја!
„Гашин сабор“ је међународни фестивал хумористичко–карикатуралног и породичног стрипа, први своје врсте на Балкану. Фестивал је ове године посвећен генијалном франко-белгијском уметнику Андреу Франкену (André Franquin, 1924-1997) и његовим јунацима Гаши Шепртљи, Марсупиламију, Спири и Ћири… Председник овогодишњег фестивала је угледни српско-француски аутор Драган Лазаревић (Dragan de Lazare).
Публици свих генерација се нуди шест изложби — три Франкенове, Лазе Средановића („Дикан“), Радича Мијатовића и групе српских аутора — затим издавачка лепеза најбољих издања стрипа, промоције књига, предавања, пројекција новог француског филма о Гаши са дискусијом, стручно–научни скуп о Франкену, ликовне радионице за децу и одрасле у организацији уметничке школе „Ђорђе Лобачев“ и друго…
Удружење стрипских уметника Србије и Центар за уметност стрипа из Београда ће део програма представити и ван Београда, у сарадњи са Дечјим културним центром Београд, дистрибутером „2И филм“ и Француским институтом у Србији. Предвиђени су Ниш, Лесковац, Крагујевац, Нови Сад, Ваљево и други градови земље и региона.
О феномену Гаше Шепртље
Назив фестивала има двоструку основу — асоцира на Лењог Гашу, митског јунака српске културе из пера песника и стрипара Јована Јовановића Змаја, што је опет довело и до имена српске верзије Франкеновог „Гастона Лагафа“, код нас познатог као Гаша Шепртља.
Гаша је антихерој у оном племенитом смислу — недостаје му већина борбених врлина које красе просечног стрипског јунака. Његов „радни“ дан одвија се у редакцији стрипских и дечјих издања, где он доводи до лудила сараднике својом наивношћу, добронамерношћу, лудим изумима, еколошким и пацифистичким идеалима, бригом о животињама, зврчкама али и … забушавањем.
Ово ремек-дело европске културе је по избору часописа Монд, увршћено у 100 најважнијих књига 20. века (заједно са још једним стрипом – „Кортом Малтежанином“ Хуга Прата).
Позив школама на Гашин сабор
Позивамо ученике, учитеље и наставнике да на фестивалу проведу квалитетно време уз истакнуте међународне уметнике и стручњаке за културу — Владимира Весовића, Бојана М. Ђукића, Лазу Средановића, Драгана Лазаревића, Зорана Стефановића и друге.
Тиме ће кроз отворени дијалог, предавања и радионице сазнати више о најутицајној модерној културолошкој тајни – о деветој уметности, стрипу, на спонтан и ненаметљив начин, у атмосфери својственој Гашином свету. Овим се класичној култури враћају генерације младих које одрастају у посредованој цивилизацији виртуелног интерфејса, технолошко-информацијској ери, а који несвесно живе са већ афирмисаним језиком, митопоетиком и јунацима стрипова уграђеним у глобално друштво — јер шта утиче на спознају онога што видимо? Утиче оно што знамо и спознајемо.
Зато Вас позивамо да доведете своје ученике (основношколског и средњошколског узраста) и омогућите им образовање кроз забаву. Да уз обиље квалитетних примера, уз стручњаке, закораче у свет визуелне вртешке која на најбољи стваралачки начин сједињује просторну и временску димензију догађаја. Но, ова уметност доприноси, како истраживања потврђују — кроз уметност и добро расположење — општем образовању и правилном психофизичком развоју, индивидуацији, као и друштвеној интегрисаности деце и омладине.
У складу са концептом Шепртљења и Сањарења, фестивал ће имати наизглед опуштенију форму, са елементима благе разбарушености, доброћудности и креативности, што подстиче опуштање и правилну сарадњу публике и стручњака — баш као у Гашиној редакцији.
Шта ће моћи да се види, чује, доживи на фестивалу:
Изложбе • Тржница • Промоције • Предавања • Пројекције • Уметничке радионице • Конкурс за гег-таблу • Стручно-научни скуп • Дружење са уметницима •
Смех, забава и чудеса за понети!
термини за посете основних и средњих школа су од 12:00 до 18:00 часова
у четвртак 26. и петак 27. априла
Обавезна је пријава на телефон 060 167 33 45 или на мејл: lidija.senicar@dkcb.rs
до 25. 4. 2018. године
Није ограничен број деце и младих!